Nađi

Plin

Plin je jedan od najvažnijih energenata na globalnom toplinskom i energetskom tržištu. Značajna uloga plina neće se zasigurno mijenjati u nekoliko sljedećih desetljeća zahvaljujući velikim plinskim rezervama. Dodatno se osim prirodnog plina mogu koristiti i tekući (ukapljeni) plin i bioplin za plinske uređaje.

Prirodni zemni plin je ekonomski vrlo prihvatljiv u usporedbi s ostalim fosilnim gorivima zbog nižih troškova ekploatacije te činjenice da nema troškova skladištenja. Tehnologija koja koristi zemni plin je danas vrlo učinkovita, tako govorimo o vrlo visokom stupnju iskoristivosti posebice kod kondenzacijskih uređaja.

Plin izgara čisto bez čađi ili pepela i stoga nastaju znatno niže emisije štetnih tvari nego kod lož-ulja. Zemni plin se smatra ekološki najprihvatljivijim fosilinim gorivom.

Prednosti korištenja zemnoga plina:

  • Niski investicijski troškovi
  • Visoka efikasnost
  • Kompaktne dimenzije plinskih trošila
  • Najniže emisije CO2 u usporedbi s ostalim fosilinim gorivima
  • Fleksibilno kombiniranje s tehnologijom obnovljivih izvora energije

Uvjeti koji moraju biti ispunjeni za korištenje zemnoga plina:

  • Plinski priključak
  • Zrako-dimovodni sistem
  • Zidni plinski uređaj ili plinski kotao

Sigurnost Vaillantovih plinskih uređaja

Moderni plinski kondenzacijski uređaji proizvedeni u Vaillantu podliježu strogim sigurnosnim standardima kako bi se osiguralo pravilno funkcioniranje. Uz to, neophodno je redovito održavanje plinskoga uređaja od strane ovlaštenog Vaillant servisa kako bi se osigurala sigurnost i efikasnost rada. Moderniji Vaillantovi uređaji u sklopu svog softvera podsjećaju korisnika na redovno održavanje ili servis nakon određenog broja radnih sati. Također, u slučaju bilo kakve greške u radu uređaja, informacija o grešci bit će automatski proslijeđena ugovornom servisu putem faksa, SMS-poruke ili elektronskom poštom ukoliko se koristi uređaj comDIALOG.

Saznajte više o Vaillantovim plinskim kondenzacijskim uređajima.

Prirodni zemni plin

Prirodni zemni plin sastoji se uglavnom od metana, u obliku velikih mjehurića, na dubini od 1.000 do 3.500 metara ispod površine zemlje. Cjevovodima se zemni plin i do nekoliko hiljada kilometara transportuje od mjesta ekstrakcije do korisnika. Alternativno se tekući plin može prevoziti brodskim tankerima.

Prema stručnim procjenama, zalihe zemnoga plina iz postojećih bušotina dovoljne su za sljedećih 63 godina. Dodatnih 70 godina omogućile bi do sada još netaknute plinske reserve.

Tekući (ukapljeni) plin

Tekući plin je nusproizvod koji nastaje proizvodnjom nafte te je poznat pod nazivom LPG (“Liquefied Petroleum Gas”; Tekući naftni plin). LPG se uglavnom sastoji od butana i propana. Ukapljen je pod velikim pritiskom iz razloga što na taj način značajno smjanjuje svoj volumen čime se omogućava lakši transport. Transport se obavlja putem brodova tankera ili kamiona cisterni.

Prednost tekućega plina je što se može koristiti u kućanstvima koja ne posjeduju priključak prirodnog plina. Neophodan je poseban spremnik za tekući plin koji je smješten u dvorištu ili vrtu kuće.

Bioplin

Bioplin se dobiva obradom biomase poput ostatka usjeva ili organskog otpada. Sve češće se ciljano uzgajaju biljke isključivo za dobivanje energije. Osobito veliki prinos bioplina dobiva se obradom kukuruza ili šećerne repe. Za razliku od zemnog plina, bioplin nije fosilno gorivo jer se može proizvesti u neograničenim količinama. Bioplin se može distribuirati putem mreže zemnoga plina. Međutim, potrebno je voditi računa o čistoći i kvaliteti plina.